ssss
Aktualności Forum Trenerzy Galeria Dojazd Kontakt
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 830
· Najnowszy użytkownik: Onalofi
Info
Untitled Document Stat4u
Muay Thai

MUAY THAI


Muay Thai (Thai Boxing) jest nierozerwalnie związany z historią i kulturą królestwa Tajlandii. Jako ich sport narodowy obecnie jest wizytówką tego kraju. Jak twierdzą Tajowie, właściwie nikt nie wie kiedy narodził się taniec ośmiu wojowników "The Art. of the Eight Limbs" . (nazywany tak z uwagi na fakt, iż w walce można używać prawej, lewej pięści (boks) + analogicznie: stopy (kickboxing) + kolana i łokcie (boks tajski). Śladowe informacje na temat historii Muay Thai pochodzą z zapisów osób, które odwiedziły Tajlandię pochodzących z Birmy, Kambodży i wczesnej Europy, a także z kronik pochodzących z Królestwa Lanna - prowincja Chiangmai. Początki Muay Thai datuje się wg źródeł archeologicznych na początek XIII wieku - era Sukhothai. W zapisach odnośnie historii Muay Thai istnieją również legendy, których powstanie datuje się na XIV wiek: jeden z tajskich wojowników został pochwycony przez Birmańczyków, gdzie na oczach ich króla pokonał dwunastu wojowników walcząc cały dzień używając jedynie "gołych rąk". W nagrodę za ten wyczyn został uwolniony. Często, źródła dotyczące historii Muay Thai nie są zgodne, wręcz wykluczają się nawzajem. Jedno natomiast jest pewne: Muay Thai wywodzi się z umiejętności walki na polu bitwy i stało się bardziej śmiercionośne niż broń, którą owy sposób walki zastąpił. Gdy żołnierz Tajski walczy bez broni użyje Muay Thai, niezależnie od tego czy jest to mężczyzna czy kobieta.

Historia "nowoczesnego" Muay Thai/Thai Boxingu - tego, o którym wszyscy myślą mówiąc "Boks Tajski" rozpoczyna się w latach dwudziestych naszego wieku. Jednakże jeszcze w późnych latach dwudziestych powszechnym, było stosowanie w ringu Kaad Chuek - owijaczy na ręce, które w celu zadawania większych obrażeń były specjalnie utwardzane i nabijane kamiennym żwirem, wg niektórych źródeł szkłem i innymi podobnymi materiałami. Kaad Chuek używane były w MUAY BORAN - które można by rzec jest "matką" sztuki zalewającej świat, znanej dziś jako MUAY THAI - patrz w dziale MUAY BORAN. Tragiczna śmierć na ringu w 1926r. stała się początkiem końca walk w formule Muay Kaad Chuek. W trakcie jednej z walk zawodnik Jia Kaegkhmen zmarł tragicznie na ringu Areny Lak Muang w wyniku uderzeń otrzymanych od Pae Lieng Prasert. Jia uwiesiwszy się na linach skonał odmawiając poddania walki, w wyniku czego sędzia nie mógł technicznie go wyliczyć. Ówczesna niejasność przepisów stała się niejako "odpowiedzialna" za tą śmierć. W wyniku tego zostały wprowadzone nowe przepisy nakazujące zawodnikom noszenie rękawic (przyjętych z boksu) oraz, co dziwne i zabawne - skarpetek. W ten sposób narodziło się nowoczesne Muay Thai "ringowe". W wyniku licznych poślizgnięć i potknięć, skarpetki szybko wycofano, zastępując je ściągaczami na kostki, poprzez obcięcie części odpowiedzialnych za kontrolę poruszania się (od strony palców i pięty), w których do dziś walczą zawodnicy Muay Thai.

Namiastką walk w Kaad Chuek, są do dnia dzisiejszego rozgrywane turnieje w samych tylko owijaczach bawełnianych. Techniki stosowane podczas tych turniejów często dramatycznie różnią się od technik stosowanych w rękawicach (większy nacisk na dobrą technikę "bokserską", często mniej klinczu). Naturalnym jest fakt, ukierunkowania większości zawodników współczesnego Muay Thai "ringowego" na użycie w walce nieosłoniętych łokci i kolan. Zawodnicy często decydują się przyjąć uderzenie pięścią w rękawicy, by jednocześnie "oddać" nieosłoniętym łokciem.

W sytuacji walki w samych tylko owijaczach, nie mówiąc już o twardych, ostrych w Kaad Chuek, gdzie owinięte dłonie namaczano w wodzie z krochmalem i suszono na słońcu tworząc twardą chropowatą skorupę, pięści stają się tak samo groźne jak łokcie i kolana.

W roku 1929 został wprowadzony przez Aer Muong Dee ochraniacz na krocze (gra-jap), Został on zauważony w Singapurze, gdzie były używanie podczas walk. Zawodnicy Muay Thai byli tak zachwyceni wygodą i bezpieczeństwem jakie daje używanie tych ochraniaczy, że szybko używanie ich stało się regułą stosowaną do dnia dzisiejszego. Wykonany był on z metalu, co dodatkowo przypadło do gustu zawodnikom, (początkowo ochraniacze były wykonane z kory drzewnej lub muszli przymocowanej za pomocą kawałka materiału zawiązanego pomiędzy nogami i dookoła tali.

W latach dwudziestych i trzydziestych stopniowo rozwijała się metoda treningowa Muay Thai "ringowego". Jak grzyby po deszczu wyrastały setki szkół i "obozów treningowych". W miejsce tradycyjnych metod treningowych wprowadzone zostały rękawice sparingowe i turniejowe, worki treningowe, tarcze i packi (pao) oraz trening siłowy. Obozy treningowe zostały w dużym stopniu ujednolicone w wyniku nastawienia na jak najszybsze szkolenie zawodników do walki na ringu. Jednakże w pełni rozwinięty system rankingowy podzielony na 8 kategorii wagowych pojawił się dopiero w 1950 roku w wyniku wpływu Amerykańskiego Generała Sullivana.

O tym jak bardzo popularne jest Muay Thai w Tajlandii, świadczyć może fakt, iż Tajski Kanał 7 rozpoczął emisję z walk w kolorze ponad 20 lat temu. Aktualnie wszystkie tajskie stacje telewizyjne emitują bezpłatnie dla milionów fanów Muay Thai w całej Tajlandii - wieczorami cztery razy w tygodniu.

Obecnie sztuka walki pochodząca z pola bitewnego przerodziła się w popularny sport, posiadający swoje przepisy, kategorie wagowe: 48, 49, 51, 52, 54, 55, 57, 59, 61, 64, 67, 70, 73, 76, 79, 86, 86 kg+, 95kg+, który jest skodyfikowany i aktualnie składający się z pięciu trzyminutowych rund, pomiędzy każdą dwuminutowa przerwa na odzyskanie sił.

Starsi bokserzy, którzy walczyli jeszcze przed Drugą Wojną Światową żałują zmian wprowadzonych przez standaryzację sportu. Mówią oni, że trzyminutowe rundy i kategorie wagowe zmieniły ten sport nie jest on już taki, jakim oni go pamiętają. Jeden z nich wspomina - Musieliśmy walczyć z wszystkimi zawodnikami, niezależnie od ich rozmiarów. Musieliśmy znać wszystkie triki stosowane podczas walki.

Używaliśmy uderzeń i technik, których aktualni zawodnicy nie są nawet uczeni. Nie mieliśmy przerw między rundami, walczyliśmy do momentu, aż któryś z nas upadł). Na szczęście większość zawodników Muay Thai należy do lżejszej kategorii wagowej. Siedemdziesiąt procent wszystkich zawodników należy do kategorii muszej i koguciej. Walki kategorii średniej nie są często spotykane, a walki wagi ciężkiej są bardzo rzadkie.


KLASYFIKACJA TECHNIK W MUAY THAI:

Cherng muay - podstawy. Są to zasady użycia naturalnych broni człowieka w obronie lub ataku. Zebrano je w 4 grupy:

  • cherng mad (15 kombinacji uderzeń pięścią),
  • cherng sok (24 kombinacje uderzeń łokciem),
  • cherng khao (11 kombinacji uderzeń kolanem),
  • cherng thao (15 kombinacji uderzeń nogą).

Kon muay - techniki walki.

  • kon muay kee - techniki obrony i kontrataków:
    • sinpala muay - garda i przemieszczanie się,
    • muay bang - techniki bloków i uników,

  • kon muay jujom - techniki ataku:
    • mae mat - techniki pięści,
    • mae tei-tip - techniki kopnięć pchających,
    • mae tei-tei - techniki kopnięć,

  • chap ko - techniki chwytów w stójce oraz walki w bliskim dystansie:
    • muay khao - techniki walki kolanami,
    • muay sok - techniki walki łokciami,
    • muay pam - techniki chwytów i rzutów.

Mae mai - luk mai - kombinacje mistrzowskie boksu tajskiego. Polegają na efektywnym wykorzystaniu technik ręcznych i nożnych. Są niejako najważniejszym "abecadłem" Muay Thai. Są to prawdopodobnie najstarsze wzory rozwiązań technicznych datowane w prapoczątkach Muay Thai. Wszystko wskazuje na to iż pochodzą jeszcze ze starożytnych technik przekazanych przez Chińskie plemiona.. Obecnie rzadko się je praktykuje, gdyż są dość trudne do opanowania. Stanowią jednak element tradycji. Dzielą się na dwie grupy:

  • mae mai muay thai - 15 podstawowych kombinacji mistrzowskich,
  • luk mai muay thai - 15 kombinacji dopełniających, które ćwiczy się dopiero po doskonałym opanowaniu mae mai muay thai.
Kilka słów odnośnie siły i dominacji Muay Thai nad pozostałymi stójkowymi sportami walki:

W 1960 roku Kurosaki - mistrz Karate Kyokushinkai - przegrał walkę z Tajem w pierwszej rundzie! Po tej porażce postanowił wyjechać do Tajlandii, aby studiować Muay Thai. Po powrocie zaczął rozwijać w Japonii kickboxing, które i tak ni jak się miało do kolan i łokci, którymi wygrywa się w Muay Thai. W początkowych latach siedemdziesiątych zawodnicy Tajscy stoczyli 55 walk z obcokrajowcami zwyciężając 51 razy, w tym 37 przez KO. Zawodnicy z różnych krajów próbowali sił w Muay Thai. W 1972 w meczu japońskich kickboxerów z Tajskimi wojownikami ci drudzy wygrali wszystkie 6 walk, w tym 5 przez KO. W 1973 mistrzowie chińskiego Kung Fu przegrali z Tajlandczykami, po czym stwierdzili, ze przyczyną porażki były walki prowadzone według reguł Muay Thai i w rękawicach. W rewanżu pozwolono im walczyć według ich reguł i gołymi dłońmi. Na oczach piętnastu tysięcy widzów w Lumpini wszystkich pięciu zostało znokautowanych w pierwszych rundach. W 1978 pojechało do Tajlandii pięciu Holendrów. Żaden z nich nie dotrwał do drugiej rundy.

W czym tkwi tajemnica MUAY THAI? Czemu jest tak skuteczne?
PRZYJDŹ I ZOBACZ!!!
ZAPRASZAMY

Źródła:
World Muay Thai Council
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boks_tajski

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25/07/2016 11:32
PRZERWA WAKACYJNA !!!TRENINGI WZNAWIAMY 4 PAŹDZIERNIKA !!!

09/08/2014 20:40
NOWY NABÓR 16 LUTY 2016 ZACZYNAMY PO FERIACH GODZINA 20.00

09/08/2014 20:40
SEZON TRENINGOWY ROZPOCZYNAMY 2 PAŹDZIERNIKA.

02/02/2014 12:29
6 LUTEGO TRENING NIE ODBĘDZIE SIĘ

09/01/2014 21:33
Od stycznia 3 treningi w tygodniu. Cena karnetu nieznacznie rośnie ze 100 na 120 zł.

09/09/2013 10:59
witam jestem początkującym i chciałbym dołączyć do waszej grupy , napewno niebawem stawię się na trenningu Pozdrawiam Kamil Grin

29/08/2013 10:13
witam wszystkich!!! WZNAWIAMY TRENINGI 02.09.2013 O GODZ. 20.00 ul. Szczęśliwicka 45/47

19/03/2013 21:49
od marca została OBNIŻONA CENA KARNETU NA 100 ZŁ

19/03/2013 21:48
ZMIANA ADRESU TRENINGÓW, nowy adres Ul. Szczęśliwicka 45/47

02/01/2013 16:06
Z nowym rokiem wznawiamy treningi tak jak w poprzednim. Zaczynamy 02.01.2012

Reklama
Mariusz Cieśliński

Dragon Sports

Bursztyn Grzybowo

ALPIN-zone

Statystyki reklamowe
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Ram Muay w Muay Thai
Aby rozpocząć odtwarzanie kliknij poniższy guzik: